آمار صادرات زعفران ‌نشان دهنده این است که صادرات زعفران افزایش داشته است. اما ظرفیت صادراتی ایران در زمینه صادرات زعفران ایرانی بسیار بالاتر این آمار است. در جدول‌های زیر آمار صادرات زعفران و دیگر موارد را ملاحظه می‌کنید

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]در مطلب زیر  آمار صادرات زعفران ملاحظه بفرمایید[/box]

افزایش صادرت زعفران ایرانی

در جدول های پایین مقایسه واردات زعفران در سالهای گذشته را ملاحظه خواهید کرد. جدول واردات و تجارت زعفران نشان دهنده افزایش تجارت زعفران در جهان می باشد.

ایران به عنوان بزرگترین تولید کننده زعفران دنیا سهم بسزایی در صادرات طلای سرخ دارد. اما به نظر میرسد کشور ایران در حوزه صادرات مخصوصا صادرات زعفران در مقایسه با دیگر کشورها باید تلاش بیشتری کند تا زمینه صادرات کالاهای نفتی و مشخصا زعفران را مساعد سازد. شرکت الماس زعفران صادرات زعفران را به کشورهایی اروپایی و عربی افزایش داده است.

جدول مقایسه واردات زعفران در جهان

صادرات زعفران ایران در سال های گذشته جدول مقایسه واردات زعفران افزایش روند صادرات زعفران ایران را نشان میدهد.

در سال های اخیر طبق جدول مقایسه واردات زعفران  ۲۰۱۴ – ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ وارد و صادرات زعفران در جهان افزایش چشمگیری داشته است.

کشورهای اسپانیا – هلند – مراکش – چین جز رقبای اصلی ایران در حوزه صادرات زعفران به شمار می آیند. در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ کشور افغانستان نیز فعالیت های گسترده ای در حوزه صادرات زعفران داشته است.

جدول مقایسه واردات زعفران

کشورهای وارد کنند زعفران در سال‌های گذشته

بر اساس جدول واردات و تجارت زعفران که در سالهای اخیر درج شده کشور اسپانیا ۳۱٪ از واردات زعفران داشته است. روند واردات زعفران را در کشورهای فرانسه – پرتقال و ایتالیا و برخی کشورهای دیگر نیز رشد داشته است .

در همین راستا شرکت الماس زعفران جهان با گسترش شعب و نمایندگی های خود در سراسر دنیا – ( هلند- فرانسه – آلمان –  دبی – عمارات – ترکیه –  ایران و افغانستان و …) فعالیت های خود را در حوزه صادرات زعفران افزایش داده است.

همراهان ارجمند: شما میتوانید برای دریافت مشاوره رایگان – ثبت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان شرکت ما در ارتباط شوید.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]در جدول زیر میزان  واردات زعفران جهان را در سالهای ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ ملاحظه می کنید.[/box]

جدول مقایسه قیمت زعفران

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]جدول بالا و پایین را با هم مقایسه کنید آمار واردات و صادرات زعفران[/box]

جدول مقایسه قیمت زعفران

قانون صادرات و واردات هر مسافر

طبق قانون صادرات و واردات هر مسافر، مجاز است ۸۰ دلار با استفاده از معافیت حقوق ورودی گمرک کالا وارد کند. البته دستورالعمل های ریز دیگری نیز وجود دارد که تشخیص آن با ماموران گمرک است مثلا می توان آن ۸۰ دلار را افزایش داد اگر به عنوان مصرف شخصی باشد و برای مصارف تجاری، قلمداد نشود.

برخی افراد با استفاده از معافیتی که دارند می توانند این کالاها را بیاورند. البته مبحث تجارت چمدانی برای مصارف شخصی افراد نیست بلکه بخشی است که سازماندهی شده کار می شود و حتی تبلیغات و آگهی‌هایش را در روزنامه‌ها می بینیم.

در واقع مجموعه‌هایی وجود دارند که حتی  هزینه های سفر افراد را نیز تامین می کنند تا کالایی که خودشان می خواهند را وارد کنند

فروش و صادرات زعفران

تجارت و صادرات زعفران

شایان ذکر است تجارت زعفران و اغلب مواد غذایی مستلزم اخذ مجوز از موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران می باشد.

همچنین گواهی بهداشت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و گواهی های دیگر حسب مورد درخواست خریداران مانند گواهی قرنطینه دامی و گیاهی لازم است

شایان ذکر است زعفران در بسته بندی زیر ۳۰ گرم با قیمت و حاشیه سود مناسب تری صادر می شود

این نوع صادرات در کشور ما بسیار دیرتر از سایر کشورها شروع گردیده و همین عامل یکی از دلایل رکود صادرات محسوب می گردد.

علیرغم تذکر مکرر گی بخشنامه‌ها آنچنان که باید و شاید صادرات چمدانی زعفران جایگاه ویژه خود را پیدا نکرده است و همچنان موانع بسیاری بر سر این نوع صادرات وجود دارد.

فروش و صادرات زعفران

محدودیت ارزی برای صادرات زعفران

یکی از مسایلی که کارشناسان آن را مانع توسعه تجارت چمدانی می دانند محدودیت ارزی برای صادرات کالا و مخصوصا برای تجارت زعفران است. کشور همسایه ما ترکیه سالهاست به اهمیت صنعت گردشگری پی برده و برای توسعه آن بسیاری از موانع از جمله عدم نیاز به اخذ ویزای توریستی برای اغلب کشورها برقرار کرده است.

صادرات و فروش زعفران به روش چمدانی

منبع : سایت http://saffranworld.com/

0 پاسخ به “صادرات زعفران و آمار صادرات زعفران”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *